Často kladené dotazy

Prosíme nekopírujte žádné texty z našich stránek, pokud se Vám některé líbí kontaktujte nás za jakým účelem by jste je chtěli kopírovat ! Děkujeme za pochopení.

Kdy by měl být králíček poprvé očkován a jak často?

Vždy záleží na použité vakcině.  ( od 6týdnů  nebo od 10 týdnů dle vakcinačního schéma dané vakciny). Očkuje se zpravidla na králičí mor, myxomatozu a králičí mor 2.

Pravidelnost očkování také záleží na druhu vakciny, některé drží rok u jiných je potřeba přeočkovat každý půlrok.

Jaká je cena očkování?

Cena se odvíjí od druhu očkovací látky a od počtu vakcinovaných zvířat. Je rozdíl, pokud musí veterinář celou dávku očkovací látky otevřít pro jednoho králíka, nebo např. pro 20 králíků. Dále pak velmi záleží na použité očkovací látce.

Cena je proto velmi rozdílná a vychází to na jednoho králíka od 30 - 750 Kč (pouze orientačně, ceny se mohou lišit). Záleží také na klinice, a na specializaci kliniky.

Máme králíčka přeléčit na kokcidie?

Zdraví králíček - přeléčení nedoporučuji

Králíčka na kokcidie preventivně neléčíme, v případě velmi častého léčení zdravého zvířete, může králíček ztratit imunitu a v případě, že se s kokcidiemi setká, by se množili mnohem rychleji než u neléčeného zvířete. Tím by vznikla masivní invaze kokcidií a následná léčba by nemusela být úspěšná, jelikož tělo by na lék bylo již navyklé a nereagovalo.

Nemocný králíček - v případě příznaku přeléčení doporučuji -> popřípadě léčbu danou veterinářem

Pokud máme ovšem podezření, že by se o kokcidie mohlo jednat, preventivním přeléčením nic nezkazíme, prvotní příznak kokcidiózy je průjem. Prevence by měla nastat v okamžiku začátku průjmů (pozor ale co králíček předešlý den jedl, průjem může mít také pouze z potravy, na kterou není zvyklý, nebo v případě zeleniny ovoce se mohl přejíst!). Pokud nezasáhnete včas a projeví se některé další příznaky, nechutenství, hubnutí, dále pak pilka na hřbetě (znatelná páteř v důsledku hubnutí), zježená srst, apatie (králíček většinou sedí schoulený a odmítá pohyb), následuje smrt. V případě jakéhokoli podezření je nejlepší vyhledat veterinárního lékaře, který z rozboru bobků rozpozná, jak velká invaze kokcidiemi nastala a dle toho určí léčbu.

Hlavní rozdíl je v tom, jestli se snažíme preventivně léčit zdravé x nemocné (podezření na nemoc).

Máme jít na rozbor trusu?

Ano pokud máte podezření, že má králíček kokcidie, jděte na rozbor. Kokcidie se mohou přemnožit např. stresem, špatným krmivem, ale i při špatné hygieně. Rozbor stojí v řádech stokorun a rozhodně tím králíčkovi neublížíte, stačí veterináři donést pár bobků.  

Králík nechodí do záchodu, jak ho naučit na záchod chodit?

Králíček je poměrně čistotné zvířátko, které chodí vykonávat potřebu do jednoho místa. Je ale potřeba mu trochu dopomoci k tomu aby pochopil, kde to místo je. Obvykle se jako toaleta používá plastová nádoba (hranatá, rohová, oválná...), taková, do které se králíček vleze.

První dny v novém domově může nastat problém, že králíček nechodí na toaletu. Téměř většina králíčků, kteří změní místo pobytu nebo se ocitnou někde, kde to neznají, začnou produkovat více bobků, které za sebou nechávají téměř všude (je to něco, jako značkování). První dny je to normální jev, pokud ale neustupuje, je dobré za to králíčka napomínat a dát mu najevo, že toto ne. Pokud se tedy bobky, nebo moč vyskytnou někde, kde to nežádáme, sebereme bobky a moč vetřeme ubrouskem a vložíme do králičí toalety, můžeme ji králíčkovi i ukázat, aby věděl, kam exkrementy patří.

V případě, že si králíček v kleci sám vybral roh, do kterého vykonává potřebu, přemístíme do tohoto rohu toaletu. Následně je dobrá dát nad toaletu i seník, jelikož někteří králíčci mají tendence vykonávat potřebu přímo při chroupání sena.

První dny je také dobrá nedávat do klece koberec a jiné podložky. Králíčci rádi čůrají do měkkého, a pokud jsou v novém prostředí, mohli by se naučit, že deka je záchod a naopak v záchodě se odpočívá. Ihned jak vidíte, že králíček do záchodu spolehlivě čůrá deku a jiné podložky do klece můžete vložit.

Jakou podestýlku zvolit do záchodu?

Každému králíčkovi sedne něco jiného. Proto spíše vypíši typy podestýlek, které mi jsou známy.

Dřevěné pelety - moje nejoblíbenější podestýlka, pelety se při navlhnutí rozpadnou a je tedy na první pohled poznat, jak moc je toaleta znečištěná. Při čištění se záchod vždy celý vysype a doplníme nové pelety. Čištění po 1-3 dnech.

Sací podložky - spíše pro problematické králíky, kteří s chůzí na záchod bojují. Výměna téměř každý den.

Sláma - sláma slouží především jako podestýlka do celého kotce a je používána v případě venkovních kotců. Čištění 1x týdně (v místě toalety). Celý kotec 1x měsíčně. 

Kočkolit - podestýlka používána do větších záchodů. Čištění probíhá každý den výběrem špinavého a slepeného betonitu a 1x týdně výměna celého záchodu.

Asan - lehká podestýlka v podstatě z natrhaných ubrousků. Čištění 1x denně/po 2 dnech.

Myslete také na to, že podestýlka by měla být co nejvíce přírodní. Kdyby králíček ochutnal a část podestýlky snědl, neměla by mu způsobit zdravotní problémy.

Jak záchod vyčstit od zaschlé moči ?

Doporučuji vyčistit kartáčkem, octem a horkou vodou.

Kdy může dostat první zeleninu/ovoce?

První zeleninu doporučujeme podávat nejdříve ve 4 měsíci věku a to za předpokladu, že králíček nemá kokcidie (je zdravý čiperný, nevykazuje žádné příznaky, přesněji z veterinárního rozboru). V případě, že chceme zeleninu podat dříve než ve 4 měsíci, je nutné udělat veterinární rozbor bobků na kokcidie, pokud je negativní můžeme zeleninu podat.

Zeleninu nepodáváme první týden, co je králíček v novém prostředí! (první týden krmíme nejlépe stejnou stravou co chovatel (suchou), a snažíme se, aby si králíček zvykl především na nové prostředí)

Jaké množství zeleniny/ovoce může králíček dostat?

První zeleninu králíčkovi podáváme ve velmi malém množství (spíše jen na ochutnávku). Pokud je vše v pořádku následující dny můžeme množství navyšovat. Pozor, každou novou zeleninu je nutné podávat v malých dávkách a postupně navyšovat. Nejlépe zeleninu střídat, aby měl králíček dostatek vitaminů a živin.

Ovoce dáváme pouze ve velmi malém množství, jelikož obsahuje spoustu cukrů a je vhodné spíše jen jako občasný pamlsek.